İçeriğe geç

Alkali Beslenme Nedir?

Alkali ya da Asidik Olmak Nedir ?

alkali beslenme

Alkali veya asidik olma durumu pH değeri ile belirlenir ve 0’dan 14’e kadar bir skalayla ölçülür. '0' en asidik, '14' ise en alkalidir. İnsan vücudunun ideal pH aralığı 7.35-7.45'dir.

Tükettiğimiz her gıda vücudumuzda toksin biriktirmemize neden olur. Bunun da ötesinde Asidik yiyecekler bedenimizdeki hücrelerin ideal kimyasal pH aralığı olan 7.35-7.45 değerini düşürür ve bu dengeyi bozar. Alkali beslenmenin özü bu dengeyi korumaktır. Ayrıca ‘Alkali Yaşam’ da hatırlamamız gereken bir başka önemli nokta, duyguların ve aktivitelerin de bizi alkali veya asidik yaptığıdır.

'0' en asidik '14' ise en alkalidir.

Asit Tehlikesi

İnsan bedeninde pH seviyesi 7.34’ün altına düştüğünde asit zehirlenmesi başlar. Asit yükü arttığında hücreler ve organlar zarar görür. Asidin vücudumuza nasıl zarar verebileceğini asit yağmurlarının canlılara verdiği zararı düşünerek hayal edebiliriz. Ya da sanayi atıkları sonucu yoğun asit içeren zehirli sularda yaşamaya çalışan balıkların durumundan yola çıkabiliriz.

asit icon

Çünkü hücrelerimiz de tıpkı suda yüzen balıklar gibi beden sıvısı ile çevrilidirler ve sağlıklı hücreler için bedenimizdeki sıvının asidik olmaması gerekir.

Hücreler, vücudun pH dengesine karşı çok duyarlı olduğundan Alkali – Asit dengesi bozulduğunda yorulmaya başlarlar. Bu süreç organların daha çok çalışmasına neden olur ancak metabolizma yavaşlar ve bununla birlikte kilo problemleri başlar.

Alkali Beslenme Mucizesi

Beslenme biçimimiz, sağlığımızı etkileyen en önemli etmenlerden biridir. Alkali beslenme, bilimsel tezlere dayanır ve asidik yiyecekleri alkali besinlerle değiştirerek bedenin pH dengesini korumayı hedefler. Düzenli alkali besinler yiyerek vücudumuzdaki asit oranını azaltmamıza hizmet eder.

asit icon

Alkali beslenme diyet ya da detoks kavramlarından çok öte bir beslenme ve yaşam tarzıdır. Temelinde vücuda zarar verecek gıdalardan uzak durmaya dayanır. Sağlıksız yiyeceklerden uzak durduğunuzda hem doğal olarak kilo verir hem de sağlıklı kalırsınız. Çünkü alkali beslenmede; hayvansal besinler, şeker, trans yağ, glutenli, mayalı ve paketli ürünler gibi birçok sağlıksız yiyecek hayatınızdan çıkar. Gereksiz ve asidik yiyeceklerle yorulmayan vücudunuz ne yağ depolama ihtiyacı duyar ne de sağlıksız bir yiyeceği vücuttan atacağım derken aşırı efor harcayıp organlarınızı yorar. Tüm bedeniniz ahenk içinde çalışır.

alkali beslenme
alkali beslenme
Eski gönderiler
Yeni gönderiler

1 yorum

  • Merhabalar, Ankara’ya hizmet veriyor musunuz?

    Gökhan Aslan

Yorum yap

Lütfen unutmayın, yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.

Kapat (esc)

Bilgi için beslenme uzmanlarımıza danışın.

Çağrı Başlat

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are old enough to consume alcohol.

Sepete eklendi