İçeriğe geç
Alkali Yiyecekler

Alkali Yiyecekler

Alkali yiyecekler, kişinin sağlıklı ve dengeli olması noktasında son derece önemlidir. Temelinde asitliği dengelemek olan alkali diyeti için bu yiyecekleri tercih etmek gerekir. Son zamanlarda ismini çok sık duyduğumuz alkali, kolayca çözülen bir baz olarak tanımlanır.

Alkali besinler, tüketiminin sınırlı olması gereken yiyecekler olarak ifade edilir. Tavuk, et, süt ürünleri, işlenmiş gıdalar, buğday ve alkol asitli besinler arasında yer almaktadır. Bunun yanında alkali yiyecekler; sebzeler, besinler, baklagiller ve kuruyemişlerdir. Alkali diyeti yapan bir kişinin süt tüketimi ve limon tüketimine dikkat etmesi gerekir. Limon asidik olmasına karşın, tüketimi sonrasında vücutta alkali etkisi yaratır. Süt ise alkali olmasına karşın sindirilmesi ile birlikte asidik olur.

<<< Bilgi almak için tıklayınız >>>

Alkali yiyecekler nelerdir?

Alkali yiyecekler nelerdir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Alkali yiyecekler 3 farklı seviyede değerlendirilmektedir. Bunlar yüksek, orta ve düşük seviyeli alkali besinler olarak ifade edilir. Yüksek seviyeli besinler; sebze suları, karpuz, mandalina, patates, deniz tuzu, soğan, şeftali ve karbonat gibi besinlerdir.

Orta seviyeli alkali besinler; Soya sosu, şalgam, sivri biber, yaban havucu, lahana, karahindiba, kırmızı biber, brokoli

Düşük seviyeli alkali besinler; Elma, badem, enginar, avokado, biber, lahana, karnabahar, yeşil çay.

Alkali besinle için birkaç önemli beslenme önerisi bulunmaktadır. İlk olarak işlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durulması gerekir. Sebze ve meyve tüketimi son derece önemlidir. Mevsimi olmayan sebze-meyveler için ön hazırlık yapılmalıdır.  Kişinin lokmaları çiğnemeden yutmaması ve hızlı yemek yememesi gerekir.

Alkali yiyecekler faydaları nelerdir?

Alkali yiyecekler faydaları nelerdir sorusuna ise şu şekilde yanıt arayalım: Alkali yiyecekler ile yapılan beslenme, vücut pH dengesini korumada etkili olur. Bu beslenme türü insanlar tarafından çok sık uygulansa da, çeşitli tartışmalara konu olduğu bilinmektedir. Alkali beslenme özünü oluşturan temel fikir, sağlıklı, işlenmeyen ve doğal gıdalar olmasıdır.

Tükettiğimiz her gıda vücut için toksin biriktirmeye neden olur Vücudumuzda pH dengesine bakacak olursak, bu değer 7.35’dir. Asidik yiyecekler bu dengenin bozulmasını sağlar. Alınan asit ile birlikte halsizlik ve kilo gibi sorunlar yaşanır.

Bağışıklık ve sindirim sisteminde faydası olan alkali beslenme faydaları şu şekilde ifade edilebilir;

  • Obezite sorunlarının azalmasını sağlar.
  • Kişi daha enerjik olur.
  • Kemik sağlığı desteklenir.
  • Bölgesel yağlanma sorunlarında azalma olur.
  • Kilo vermeyi destekler
  • Sindirime yardımcı olur.
  • Kan basıncını düzenler
Eski gönderiler
Yeni gönderiler

Yorum yap

Lütfen unutmayın, yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.

Kapat (esc)

Bilgi için beslenme uzmanlarımıza danışın.

Çağrı Başlat

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are old enough to consume alcohol.

Sepete eklendi