İçeriğe geç

Vitaminler & Mineraller

Vitaminler, vücutta metabolik olayların normal bir şekilde meydana gelmesi ve sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için gerekli fakat hücrelerimizde kendiliğinden sentezlenmediği için dışarıdan takviye edilmesi zorunlu olan besin bileşikleridir. Suda çözünenler ve yağda çözünenler olmak üzere 2 ana gurupta toplam 13 adet vitamin bulunur. Bunlar; A, B1 (Tiamin), B2 (Riboflavin), B3 (Niasin), B5 (Pantotenik Asit), B6 (Pridoksin), B7 (Biotin), B9 (Folat) B12 (Kobalamin), C, D, E ve K vitaminleridir.

Vitaminler sağlıklı beslenmenin yapı taşlarıdır. Uzun yaşamı sağlamak ve hastalıklardan korunmak için bedenin günlük vitamin ihtiyacının karşılanması vazgeçilmez bir zorunluluktur. Vitaminler metabolizmada meydana gelen (enzim faaliyeti, serbest oksijen radikallerinin temizlenmesi vb.) biyokimyasal olaylara etki ederler. Besinlerimizde yeteri kadar vitamin bulunmadığında metabolizmada bozulmalar, hücre yenilenmesinde yavaşlama ve yaşlanma başlar.

Birçok hastalık bağışıklık sistemindeki bozukluklardan kaynaklanır. Diğer bir ifadeyle ancak bağışıklık sistemimiz yeterince iyi çalışır durumda ise hasta olmamak ya da hastalıkları kolayca yenmek mümkündür.

Bağışıklık yetmezliği; bağışıklık sisteminin normalden daha az etkin olmasından kaynaklanır; ayrıca tekrarlayan, kısa sürede iyileşmeyen ve yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara yol açar.

bağışıllık sistemi

Mineral Nedir?

Mineraller, doğal yollarla oluşan kristal yapıdaki inorganik maddelerdir. Mineraller yaşamsal fonksiyonların devamlılığı, düzenlenmesi, büyüme, gelişme ve erken yaşlanmanın önüne geçilmesi gibi birçok faktör bakımından zorunlu besin ögeleridir.

Bedenimiz, vitaminlere olduğu gibi çeşitli minerallere de gereksinim duyar. Bunlar esansiyel mineraller olarak adlandırılır. Esansiyel mineraller; major mineraller (makro mineraller) ve iz mineraller (mikro mineraller) olarak ikiye ayrılır. Makro mineraller: Sodyum, klorür, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sülfür iken İz mineraller: Demir, çinko, iyot, selenyum, bakır, mangan, florür, krom, molibdendir.

Bedeninizi İzleyin

Bedeninizde tolere edebileceğinizden daha fazla toksin birikmişse, bazı işaretleri iyi izlemelisiniz. Bedeninizin toksin yükü arttıysa ve mücadelenin şiddetlendiğini hissediyorsanız arınma zamanının geldiğinden emin olabilirsiniz: Egzama ve benzeri cilt sorunları, döküntüsüz kaşıntılar, sık tekrarlayan aft ve uçuklar, tekrarlayan soğuk algınlıkları ve/veya üst solunum yolu enfeksiyonları, cinsel isteksizlik ya da yetersizlik, halsizlik, uyku sorunları, baş ağrısı, iştahsızlık ya da aşırı yeme eğilimi, konsantrasyon güçlüğü, öğrenme zorluğu, unutkanlık, öfke kontrolünde bozulma veya depresyon işaretleri, şişkinlik, kabızlık veya ishal atakları, gastrit, reflü benzeri yakınmalar, gıda alerjileri ve bunlara benzer belirtiler.

vitamin ve mineraller image
vitamin ve mineraller image

Bedeninizi İzleyin

Hepimizin artık bildiği gibi son yüzyıl içerisinde yanlış tarım, genetiği değiştirilmiş tohum uygulamaları, yanlış pişirme yöntemleri vb. nedenlerle gıdaların içerdiği toplam besin değerinde dramatik düşüşler olmuştur. Buna bağlı olarak vitamin ve mineral eksikliği kaynaklı hastalıklarda artış kaçınılmaz bir sonuçtur.

Mealkaline Alkali Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Paketleri, bedeninizin sağlığını geri kazanmanıza yardımcı infüzyonu bu gereksinimlere uygun olarak düzenler, ihtiyacınıza uygun vitamin ve mineral beslenme paketleriyle sağlıklı ve uzun bir yaşam idealine hizmet eder.

Eski gönderiler
Yeni gönderiler

Yorum yap

Lütfen unutmayın, yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.

Kapat (esc)

Bilgi için beslenme uzmanlarımıza danışın.

Çağrı Başlat

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are old enough to consume alcohol.

Sepete eklendi