Bize Ulaşın

+90 850 212 64 66

Kış Depresyonundan Kurtulmanın 7 Yolu


Soğuk havanın da etkisiyle kapalı mekânlarda daha fazla vakit geçirildiği için insanlar sosyal ortamlardan uzaklaşırlar.

Kış kapımızı çaldı bile. Güneş yüzünü daha az göstermeye başladı. Günler kısaldı ve her yer soğudu. Karın lapa lapa yağdığını da gördük. Kış gelmesiyle birlikte birçok insan kendini halsiz ve yorgun hissetmekte, enerji yoksunluğu yaşamakta ve hayattan keyif alamamaktadır. Kış depresyonu olarak da bilinen bu durum genellikle sonbaharda gün ışığından yararlanma süresinin azalmasıyla başlayan ve kışın soğuk günlerinde ise artan stres ve/veya hüzün duyguları ile kendini gösteren duygu-durum bozukluğudur.

 

Kış Depresyonu Neden Olur?

Infinity Regenerative Clinic uzmanları; bol güneşli ve enerjik geçen tatil mevsimi sonrasında azalan güneş ışığının ve kısalan günlerin, daha önce depresyona girmemiş olsalar bile, birçok insanda pasifliğe, hüzne ve hatta strese neden olabileceğini belirtiyor. Ayrıca, soğuk havanın da etkisiyle kapalı mekânlarda daha fazla vakit geçirildiği için insanlar sosyal ortamlardan uzaklaşırlar. Havanın erkenden kararmasıyla erkende eve dönmek zorunda hissederler. Kişiler kışın daha fazla yalnız kalırlar. Bu da sosyal açıdan yalnızlaşmalarına ve depresyona yakalanma risklerinin artmasına neden olur.

 

Kış Depresyonunun Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki belirtilerden mustaripseniz, siz de kış depresyonu yaşıyor olabilirsiniz:

 

  • Uyumakta ve uyanmada güçlük yaşama
  • Düşük enerji, halsizlik, yorgunluk ve miskinlik
  • Bağışıklık sisteminin çökmesi ve sık sık hastalanma
  • Sosyal ortam ve ilişkilerden uzaklaşma isteği
  • İş yaşamı ve günlük aktivitelerde dikkat ve motivasyon eksikliği
  • Odaklanma ve karar almada zorluk,
  • Cinsel isteksizlik
  • Kendini önemsiz ve değersiz hissetme, sürekli ölümü veya intiharı düşünme

 

Kış döneminde kendinizi son derece üzgün ve/veya umutsuz hissediyorsanız ve yukarıdaki belirtilerden birkaçı sizde varsa, bir an önce doktorunuza başvurmanız veya zihinsel sağlık uzmanına gitmeniz gerekebilir. Bu konuda geçe kalmayın. Ancak hafif ve orta şiddetteki kış depresyonunu ise uzmanlarımızın önerdiği ve hayatınıza kolayca uyarlayabileceğiniz alışkanlıklarla kolayca önleyebilirsiniz.

 

1. Egzersiz Yapın

Fiziksel aktiviteler, kış depresyonunda kaybedilen enerjiyi yeniden kazanmak ve kendinizi zinde hissetmek için en iyi seçimdir. Tempolu yürüyüş dahi spor yapmak endorfin salgılamanızı ve genel iyilik halinizi iyileştirmenize yardımcı olur. Egzersizlerinizi illa ki açık havada yapmak zorunda değilsiniz. Spor salonlarında kapalı yüzme havuzlarında ve paten salonlarına da gidebilirsiniz. Böylece hem soğuktan korunur hem de spor yapmış olursunuz.

 

2. Güneşli Günlerde Mutlaka Dışarı Çıkın

Kışın yüzünü çok az gösteren güneşten yararlanma fırsatını sakın kaçırmayın. Doğal ışık altında ne kadar fazla zaman geçirirseniz o kadar çok enerji depolarsınız. Güneşli havalarda olabildiği kadar erken perdelerinizi açın ve odanızı havalandırın. Çalışıyorsanız izinli günlerinizi dışarda geçirin ve işyerindeyken molalarınızı açık havada değerlendirin. Bırakın, güneşin enerjisi içinize işlesin!

 

3. Abur Cuburlardan Uzak Durun

En lezzetli yiyecekler karbonhidratlı olanlar gibi gözükse de abur cubur veya çok fazla şekerli ve katkı maddesi içeren yiyecekler tüketmek fazla kilo almanıza ve hantallaşmanıza neden olur. Bu ise kış depresyonuna davetiye çıkarır.

 

4. Her Fırsatta Sosyalleşin ve İnsanlarla İletişim Kurun

Kışın soğuk günlerinde her ne kadar evde veya kapalı mekanlarda vakit geçirmeye eğimli olunsa da sosyal ortamlara girmek, arkadaşlarla vakit geçirmek ve insanlarla iletişim kurmak kendimizi yalnız hissetmemizi önler, stresi azaltır ve zihinsel sağlığımızı iyileştirir. Kar yolları kapatıp evden çıkmanıza mâni olsa bile, teknolojinin nimetlerinden faydalanın ve en azından ailenizle, arkadaşlarınızla görüntülü sohbetler yaparak vakit geçirin, kendinizi yalnızlığa mahkum etmeyin.

 

5. Alkol ve Sigarayı Azaltın

Yaz mevsimini festival havasında kokteyller ve fazla alkol tüketerek geçirmiş olabilirsiniz. Ama kış aylarında fazla alkol ve sigara tüketmemek gerekir. Kış aylarında hareket kabiliyetinin azalması ve kapalı mekanlarda daha fazla vakit geçirilmesi nedeniyle aşırı alkol ve sigara tüketimi sizin modunuzu düşürerek depresyonunu tetikleyebilir. Zihinsel ve bedensel sağlığınız için bundan uzak durun.

 

6. Uyku Alışkanlığınızı Değiştirmeyin

Özellikle hafta sonları geç saatlere kadar ayakta kalmayın. Soğuk havanın etkisiyle kendinizi eve kapatmayın. Evde olduğunuz süre boyunca da gerekenden fazla uyumamaya ve geceleri uyku düzeninizi bozacak şekilde uyanık kalmamaya dikkat edin.

Hayatınıza kolaylıkla uyarlayabileceğiniz tüm bu alışkanlıklar soğuk kış günlerinde yazdan kalma enerjinizi sürdürmenize yardımcı olabilir. Kışın kara yüzüne aldırış etmeden enerjik ve canlı olmaya çalışın. Ancak, gerektiğinde mutlaka profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Sıcak günlerin tekrar geleceğini de unutmayın!