Bize Ulaşın

+90 850 212 64 66

Kan Dolaşım Sistemi ve Sağlıklı Parlayan Cilt Arasındaki İlişki


Vücudunuzdaki kan damarlarının toplam uzunluğunun yaklaşık 96 bin km olduğuna inanabiliyor musunuz?

Canlılarda kan dolaşım sisteminin iyi çalışması yaşamsal öneme sahiptir. Doğası gereği bu sistem mekanik bir yapıya sahiptir. Tıpkı bir pompa gibi çalışır, tıkanması ve yanlış çalışması vücudun tüm sistemlerini doğrudan olumsuz şekilde etkiler. Kan dolaşımının zayıfladığı bölgelerde organ ve dokuların yaşlanma süreci başlar. Cildimiz de bu süreçten ilk ve en çok etkilenen organlardan biridir.

İyi Bir Kan Akışına Neden İhtiyacınız Var?

Çoğu insan kan dolaşımının cilt sağlığı için ne kadar önemli olduğunun farkında değildir. Kan dolaşım sistemi; oksijen, mineraller, vitaminler, hormonlar ve diğer mikro elementler dahil ihtiyaç duyduğu tüm besinleri cilt hücrelerine taşır ve hücresel atıkları ise toplar ve vücuttan atılmasını sağlar. Yani, kan dolaşım sisteminin sağlığı aslında aynadaki görüntünüzü doğrudan etkiler!

Cildin en üst tabakası olan epidermise giden kan akışı sınırlı olduğunda, cildiniz ihtiyaç duyduğu besin ve oksijeni alamaz ve canlılığı kaybolur. Kan dolaşımı yeterli değilse, yüzünüz solgun ve cansız görünür. Ayrıca, oksijen ve besin eksikliği, ciltte koyu lekelere, beneklere ve doku/ton farklılıklarına neden olur. Cilt hücreleri daha yavaş yenilendiği için, yüzde ve deride oluşan akne, sivilce ve yaralar daha yavaş iyileşir. Cilt kurur. Sürekli yaşlı ve yorgun görünmenize neden olabilir. Ayrıca, zayıf kan dolaşımı nedeniyle, göz çevresinde morluklar ve torbalanmalar artar.

Kan Akışını Artırmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

1. Düzenli Egzersiz Yapın veya Mümkün Olduğunca Hareket Edin

Düzenli egzersiz kanın oksijen ve besin taşıma kapasitesini arttırır ve vücut hücrelerinin daha iyi beslenmesini sağlar. Günlük fiziksel aktiviteler ve spor, kan dolaşımını artırabilir. Sağlıklı bir dolaşım sistemi ise sağlıklı vücut ve zihin anlamına gelir. Infinity Regenerative Clinic beslenme ve diyetetik uzmanları haftada en az üç kez 20 dakikalık aerobik aktivitenin kalbinizi korumanıza yardımcı olacağını belirtiyor.

2. Sağlıklı Beslenin

Dengeli ve sağlıklı bir diyet kan dolaşımını sağlığı için çok önemlidir. Sağlıklı gıdalar, kan içeriğini zenginleştirir, damar tıkanıklarını önler ve iyi kan dolaşımını teşvik eder. Doymuş yağ bulunan gıdalardan uzak durun. Avokado ve balık gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin gıdalar ile C vitamini bakımından zengin meyve ve koyu yeşil sebzeler tüketin.

3. Susuz Kalmayın

Kanın büyük bölümü sudan oluştuğu için; susuz kaldığınızda, kan hacminiz azalır ve kan yoğunlaşır, böylece kalp daha fazla yorulur. Günde 2,5-3 litre (10-12 bardak) su içmeye özen gösterin. Egzersiz yaparken ve sıcak havalarda nem kaybı daha fazla olacağı için daha fazla su tüketmeniz gerekir.

4. Saçınıza ve Vücudunuza Masaj Yapın

Masaj, kan akışını artırır. Saç ve bakım kremlerini masaj yaparak uygulayın. Bakım ürünlerini yüz kemiklerinizi veya saç diplerinizi hissederek, ancak cildinizi fazla hırpalamadan sürün. Bu şekilde uygulama bölgesine masaja yaparak hem kan dolaşımını artırırsınız hem de kremlerin cilde daha fazla nüfuz etmesini sağlarsınız. Yüzünüzde ve vücudunuzda kan akışını ve oksijen dolaşımını uyarmak için kendinize masaj yapın, kendinizi biraz şımartmanın tadını çıkarın.

5. Nefes Alıştırmaları Yapın

Derin nefes alma, hem kanın bol oksijenle dolmasını sağlar hem de kan dolaşımını hızlandırır. Hücreler daha fazla oksijen ve besin alarak yenilenir, canlanır ve gençleşir. Ayrıca doğru ve derin nefes stresi azaltmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Infinity Regenerative Clinic uzmanları derin nefes alma şu şekilde tanımlıyor: Önce ciğerleriniz tamamen doluncaya kadar yavaş yavaş nefes alın, nefesinizi 10-15 saniye boyunca tutun, sonrasında ise tüm kirli havanın dışarı atılmasını için yavaşça nefes verin. Derin ve doğru alınan nefesin sizi hemen rahatlattığını göreceksiniz.

Kan dolaşım sisteminiz iyi işlediği sürece başta cildiniz olmak üzere tüm hücre, doku ve organlarınız zengin besin içeriği ve oksijenle beslenir, gelişmesi duran hücreler yeniden canlanır ve tüm bedeninizde bir gençleşme ve yenilenme sağlanır. Etkileyici dış güzellik için önce iç güzellik gerekir. İyileşme ve güzelleşme içerden başlar.