Bize Ulaşın

+90 850 212 64 66

Konsantre mi Olamıyorsun Bir de Bu Teknikleri Dene


İyi haber şu ki; bu yazımızda etrafınızda sürüp giden konuşmalara rağmen konsantre olabileceğiniz bazı yöntemler öneriyoruz.

Günlük yaşantınızda dikkatinizi dağıtacak unsurlar her an her yerde karşınıza çıkabilir. Tam oturmuş bir işinizi halledeceğiniz sırada telefon konuşmaları ve yüzlerce mesaja, maile, sosyal medya gönderileriyle sürekli bölünüyor ve hiçbir yerde bunlardan kaçamıyoruz. Her an her yerde bize ulaşmak isteyenlere ‘müsait’ konumda oluyoruz. Dolayısıyla dikkatlerin alt üst olduğu bir çağda yaşıyoruz.

 

1. Çoklu Görevlerden Kaçının

 Her ne kadar aynı anda birçok işle uğraşacak güçte olduğumuzu düşünsek de biz bunun tam tersini yapmalıyız. Çoğu insan için bu durum sadece birçok işin içinde daha fazla vakit harcayarak fiziksel bir yorgunluktan ötesi değildir. Tek bir iş üzerinde odaklanmak, bize hem keyif verir hem de yaptığımız işi en yüksek verimle yapmamıza olanak sağlar. Başladığınız işleri ve kitapları yarım bırakmamaya da özen gösterin.

2. Meditasyon ve Egzersiz Yapın

 Elinizdeki işle uğraşmaya başlamadan önce 5 dakikalık egzersiz yapabilirsiniz. Böylece beyninizin kimyası tamamıyla değişecek ve yeniden aktive olmuş gibi canlı hissedeceksiniz. Odaklanma sürenizi arttırmak için doğru nefes egzersizlerini de alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Meditasyon yapmanın da konsantrasyonu arttırdığı bilinen bir gerçektir çünkü en nihayetinde meditasyon düşüncelerden arınma ve anda kalma öğretisidir.

3. Yapılacaklar Listesi Oluşturun

Daha önceden planlanmış bir yapılacaklar listeniz olursa, bileceksiniz ki her bir işiniz için yeterli vaktiniz var ve zihniniz kurulu bir çalar saat gibi size sürekli uyarı alarmları vermeyecek. Böylece odağınız sadece yaptığınız işte olacak.  Burada dikkat edeceğiniz tek nokta, not aldığınız kağıtların masa üzerinde bir yığın oluşturmaması. Bunu önlemek amaçlı masanıza bir plan defteri koyabilirsiniz.

4. Sanal Bağlantılardan Kurtulun

Yakın çevrenizle sürekli internet aracılığıyla görüşmek size iyi hissettiriyor olabilir. Oysa uzmanlara göre yanılma ihtimaliniz çok yüksek. Yapılan araştırmalarda yüz yüze iletişimin konsantrasyonu artırdığı sonucuna varılmış. Hatta yüz yüze iletişime ‘diğer C vitamini’ ismini veren uzmanlar bile var ve vitaminlerimizle bağlantıda olmamız konusunda uyarıyorlar. Bu vitamini, bir gülümseme, tatlı bir sohbet, arkadaşlarınızla yapacağınız kısa bir yürüyüşle alabilirsiniz. 

5. Stresinizi Yönetin

Konu odaklanma olunca stresi yönetmek ayrı bir önem kazanıyor. Stres hormonları, adrenalin, noradrenalin ve kortizol vücudumuzun alarm sistemi olarak tasarlanmıştır ve bu alarmlar sırasında kan beyinden uzaklaştırılır. Bu da demek oluyor ki beyin, stres altındayken iyi çalışmıyor. Bu yüzden iyi bir uyku, düzenli spor yapma, dengeli beslenme ve meditasyon uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Her ne kadar dış etkenleri tam anlamıyla yok edemesek de sporla, meditasyonla, sevdiklerimizle bir araya gelmelerle, günümüzü planlamayla konsantre olma süremizi uzatabiliriz.