Bize Ulaşın

+90 850 212 64 66

Kaliteli Uyku İçin Tavsiyeler


Uyku dediğimiz olay vücudun kendini kapatması değildir. Aksine sizi bir sonraki güne hazırlık için şarj eder.

Yatağa girmiş uyuyacakken aklınızda ertesi günün yapılacaklar listesini tasarlamaya başlamaya görün, bu zamansız planlamanın sizden çaldığı şeyin sadece yarım saatlik bir uyku dilimi olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu iyimser yaklaşımın gün içerisinde size yeterince iyi gelmediğini, ruh halinizde, hayat enerjinizde, stresle mücadelenizde olumsuz etkisini hissettiğinizde anlarsınız. Bu durumun her gece tekrarlandığını varsayarsak hem ruh hem de beden sağlığınızı kaybetmeniz kaçınılmaz son olacaktır.

Uyku Neden Bu Kadar Önemli?

Uyku dediğimiz olay vücudun kendini kapatması değildir. Aksine sizi bir sonraki güne hazırlık için şarj eder. Aslına bakarsanız, gece boyunca kafanızda bir şeyler kurup gözünüzü kırpmamaktansa, sabah kalkıp tüm enerjinizle işlerinizin başına oturmak kendinizi daha iyi hissettirecektir. Dolayısıyla uyku fakat illa ki kaliteli uyku sabah uyanmalarınızı, yaratıcılığınızı, duygusal dengenizi, beyin-kalp sağlığınızı, bağışıklık sisteminizi, zindeliğinizi olumlu yönde direkt olarak etkiler. Kaliteli uyku dışında başka hiçbir aktivite size bir kerede bu kadar fayda sağlayamaz.

Hedef Uyku Kalitesini Artırmaksa

Uyku probleminiz varsa ya da ruhen- bedenen daha zinde olma ihtiyacı hissediyorsanız muhtemelen uyku kalitenizde bir problem vardır. Problemi kaynağından çözmek için şu tavsiyelere bir göz atın:

  • Uykusuzluğunuza sebep olan fiziki bir problem mi var? Belki de bedenen ya da ruhen zor bir dönemden geçiyor veya bir ilacın yan etkisini görüyor olabilirsiniz.
  • Kendinize hafta içi-hafta sonu ayırt etmeden uyku planı oluşturun ve bu planınıza sadık kalın.
  • Uyku saatinize yakın olmamak şartıyla günde 30 dk. egzersiz yapmayı alışkanlık edinin.
  • Kafein, alkol, şekerli yiyecekler, ağır yemekler, uyku saatinize yakın çok fazla sıvı tüketimi uykunuzu olumsuz etkileyeceğinden, yediğiniz içtiğiniz şeylere dikkat edin.
  • Vücutta antioksidan olarak da görev yapan melatonin hormonu ışığa duyarlı bir hormondur. Salgılanabilmek için karanlığa ihtiyaç duyar. Bu nedenle uyuduğunuz odanın karanlık aynı zamanda sessiz olmasına, çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına özen gösterin.
  • Uyku düzeninizde, tv-tablet-telefon ekranlarından uzak durmak uykuya geçişinizi kolaylaştıracaktır. Bunun yanında ılık bir duş alın, loş ışıkta kitap okuyun ya da gevşeme tekniklerini öğrenip uygulayın.
  • Endişelerinizi erteleyin. Evet yanlış duymadınız zihninize 'şimdi zamanı değil tatlım, bunu yarın konuşalım' deyip 'iyi geceler' dilediğiniz de uykuya daha rahat geçtiğinizi gözlemleyeceksiniz. Atlamamanız gereken şey uyandığınızda o gün için zihninize verdiğiniz sözü tutmanız.

Peki Ama Ne Kadar Uyuyacağız?

  • Uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişkenlik gösterse bile bir yetişkinin günde 7-9 saat arası uyuması lazımdır. Çocuklar ve gençler ise daha fazla uykuya ihtiyaç duymaktadır. Her ne kadar yaşlandıkça uyku ihtiyacı azalır gibi düşünülse de çoğu yaşlı 7 saat uyumaya gereksinim duyar. Geceleri uzun uyumak yaşlılar için zor olabilir fakat eksik kalan uyku saatlerini gündüz şekerleme yaparak tamamlayabilirler.
  • Vücudunuz farklı uyku planlamalarına hemen uyum sağlar iddiasının doğru olduğunu söylemeyi çok isterdik fakat gerçek şu ki; farklı saat dilimleri arasında seyahat edildiğinde bile vücudumuz bu yeni duruma yaklaşık olarak bir haftada uyum sağlar. Bu nedenle kendi biyolojik saatinizi tanımalı ve bu düzeni korumaya özen göstermelisiniz. Özellikle melatonin hormonunun 23:00-05:00 saatleri arasında salgılandığını düşünerek uyku planı yapmanız büyük fayda sağlayacaktır.
  • Yeteri kadar uyuyup uyumadığınızı, kendinizi gün içerisinde değerlendirerek anlayabilirsiniz. Eğer kalktığınız andan yatacağınız ana kadar enerjik ve dikkatli iseniz, yeterli uykuyu almışsınız demektir.

Uykusuzluğun karar verme yetinizi, tepkilerinizi, koordinasyonunuzu etkilediğini, aşırı yorgunluğa, motivasyon eksikliğine sebep olduğunu düşünürseniz, uyumak için artık yeterli sebebiniz var demektir.