Bize Ulaşın

+90 850 212 64 66

Spor ile Hem Sıkıntıları Uzaklaştıracak Hem de Sağlıklı Olmanızı Sağlayacak Yol


Bilindiği üzere düzenli bir egzersiz programı ile birlikte vücudumuz mutluluk hormonu olan endorfin salgılanmasını artırır.

Araştırmalarda, günümüzde depresyonun en sık görülen rahatsızlık olduğu, ikinci sırada ise koroner arter hastalığının yer aldığı belirtilmektedir. Psikoterapi ve ilaç tedavisi her ne kadar etkili olsa da bu iyileşme durumu herkes için geçerli değildir. Ancak öyle bir yol var ki hem evrensel hem de bedava. Cevabı ne diye merak ediyorsanız, aslında sürekli duyduğunuz ve her duyduğunuzda 'tamam, yarın başlıyorum!' demekten kendinizi alıkoyamadığınız aktivite olan spor!

Bilindiği üzere düzenli bir egzersiz programı ile birlikte vücudumuz mutluluk hormonu olan endorfin salgılanmasını artırır. Bu kimyasal tepkime ile birlikte kişi daha mutlu olmaya başlar. Mutluluk hormonunun artması ile birlikte vücutta oluşan ağrıların algılanma oranında azalma ve vücut daha rahat ve stressiz olmaya başlar. Ayrıca, direkt olmasa bile bu duruma bağlı olarak kişinin bağışıklık sistemi kuvvetlenmektedir. Endorfin, doğal bir ruh hali artırıcı olarak düşünülebilmektedir. Ruh halinizin yüksek olması, yaşam kalitenizin artmasına da yardımcı olmaktadır.

Modunuzun düşük olması, stres seviyenizin artması ile orantılıdır. Stres ne kadar fazla ise negatif düşünme, kaygılı ruh hali, halsizlik, kas ağrıları, sindirim sistemi problemleri, kronik hastalıklar gibi olumsuz sonuçlar görülebilmektedir. Düzenli bir egzersiz programı ile birlikte bu olumsuz etkileri ortadan kaldırabilir veya minimuma indirebilirsiniz.

İşte burada sporu alışkanlık haline getirmeniz için 5 etken bulacaksınız.

1.Spor, Stresin Depresyona Dönüşmesini Engeller

Üzücü bir gerçek ama depresyondan muzdarip olma oranı gittikçe artmakta. Stresli yaşam tarzları depresyona sebep olmaktadır. Stres hormonları olan adrenalin, kortizolün fazla olması, beyindeki ruh halinizi kontrol eden hücrelerin gelişimine ya zarar verir ya da engeller. Fiziksel aktivitelerin, stresin kontrol altına alınabildiği, depresyon riskini azalttığı ve ruh halini olumlu yönde etkilediği gözlenmiştir.

2.Spor Herkesçe Kabul Görmüş Bir Depresyon Tedavi Biçimidir

Infinity Regenerative Clinic uzmanları, sporu bir tedavi olarak tavsiye ederken, diğer tedavilere destek olduğunu da ayrıca belirtiyorlar. Yapılan araştırmalar, yürüme, koşma, bisiklet sürme ve dayanıklılık antrenmanlarının, depresyon tedavisinde çok etkili olduğunu net şekilde ortaya koymuştur. Uzmanlar, haftalık 45-60 dk. spora devam etmede ısrarcı davranmayı tavsiye etmektedir.

3.Seveceğiniz Aktiviteleri Deneyin

Yürümeyi sever misin? Günlük 10,000 adım atmak en iyi sonuçları vermektedir. Eğer bir aktiviteye olan ilginizi kaybederseniz bir başkasını deneyin. Zumbayı, yogayı veya bisiklete binmeyi deneyebilirsiniz. Tüm vücudunuzu etkili şekilde çalıştıracak ve hiçbir alete gerek kalmayan hareketleri yapmayı da deneyebilirsiniz.

4. Sporun Her Türlüsü İşe Yarar

Eğer sporunuz bir antrenörle desteklenmiyor diye üzülüyorsanız, üzülmeyin. Fiziksel hareketliliğin her biçimi depresyonu azaltır. Ayrıca katıldığınız fitness kurslarındaki kişilerle muhabbet etmek de ruh halinizi iyileştirir.

5. Spor Sadece Ruh Halinize İyi Gelmeyecek

Spor, depresyonu azalttığı kadar fiziksel anlamda da size fayda sağlar. Düzenli spor yapma, kan basıncını düşürür, kolesterol sıkıntılarınızı azaltır, kan şekerinizin kontrol altında olmasına yardımcı olur, kalp ve diyabet riskini azaltır. Aynı zamanda kaslarınızı güçlendirir, esnekliğinizi artırır ve ideal bir kiloda kalırsınız.

Spor, her an her yerde yapabileceğiniz, kafanıza göre bir aktivite bulduğunuzda eğleneceğiniz ve tüm bunlarla birlikte hiçbir ücret ödemeyeceğiniz için inanılmaz bir reçetedir. İddia ediyoruz ki hiçbir ilaç size bu kadar iyi gelmeyecek.