Bize Ulaşın

+90 850 212 64 66

Gençleşmek İçin Uygulayabileceğiniz 5 Yeni Rutin


Sağlıklı ve genç olmak herkesin hayali. Özellikle yaş ilerledikçe genç ve sağlıklı günlerimize dönmeyi daha fazla isteriz.

Sağlıklı ve Genç Olmayı Kim İstemez?

Gençleşmek İçin Uygulayabileceğiniz 5 Yeni Rutin

Sağlıklı ve genç olmak herkesin hayali. Özellikle yaş ilerledikçe genç ve sağlıklı günlerimize dönmeyi daha fazla isteriz. Yaşlanmayı geciktirmek ve genç görünmek sizin elinizde. Hayatınıza uyarlayacağınız basit alışkanlıklarla bu mümkün. İşte sizin için bunlardan bazıları:

1-Yaşam Kaynağı Olan Suya Hayatınızda Yer Verin

Vücudumuzun büyük bir bölümü sudan oluşur. Günlük yaşantımızda yediğimiz yemekler, içtiğimiz çay, kahve, soda vb. gibi besinleri tükettiğimizde vücudumuz su alır fakat asıl alması gereken miktara çoğu zaman ulaşamaz. Bunun sonucunda yaşlanmanın getirdiği kırışıklık gibi gözle görülür etkenler ortaya çıkar. Zaman içinde sıvı kaybına uğramak cildin kurumasına, sarkmasına ve kırışıklıklara yol açar. Yapmanız gereken şey tablomuzda belirtildiği gibi her gün su içmektir. Günlük yaşantınızda işte çalışıyorken masa başınızda bir sürahi bulundurabilir, yürüyüşe veya dışarı çıktığınızda yanınıza güzel bir matara alabilir ve bu şekilde su içmeyi ihmal etmeyebilirsiniz.

Özellikle sabah kalktığınızda aç karnına bir bardak su içmenin de metabolizmanıza önemli ölçüde yarar sağladığını, zayıflamak istiyorsanız bu konuda da çok faydalı olduğunu unutmamak gerekir.

2. '5-6 Saat Uyku Bana Yetiyor' Demeyin, Uykunuzu Alın!

Güne zinde ve mutlu bir şekilde başlamanın en önemli etkenlerinden biri uykunuzu iyi bir şekilde almaktır. Vücudun gün içinde harcadığı enerjiyi aldığımız besinler ile geri kazanırız ve akşam uyuduğumuzda da bu süreç olması gereken bir şekilde tamamlanır. Fakat bedenimizi ve beynimizi çok yorduğumuz zamanlar daha fazla uykuya ihtiyaç duyarız. Uykunun kaliteli olmaması göz altlarının morarmasına, zihnimizi tam kapasitesiyle kullanamamamıza ve mutluluk hormonu olan serotonini salgılayamamamıza sebep olur. Bu da yaşam kalitemizi düşürür ve kalitesiz yaşanan bir hayat da yaşlanmaya mahkumdur. Akşam eve gittiğinizde uyku saatinizi 22:00'ı geçirmemeye özen gösterin. Bu süre zarfında uyku esnasında salgılanan hormonlarımız salgılanmaya başladığı ve beden kendini yenilemeye geçtiği için bu saatlerde uykuda olmak çok önemlidir.

3- En İyi Arkadaşınız Antioksidanlar Olsun

Hastalıklarla mücadele etmek için yediğimiz ve içtiğimiz besinlere dikkat etmeliyiz. Doğanın bize sunduğu bazı besinler antioksidan görevi görmektedir. Bunlardan birkaçı;

 • Domates
 • Kuru erik
 • Ceviz
 • Brüksel Lahanası
 • Konserve Bal Kabağı
 • Elma
 • Ispanak
 • Muz
 • Fıstık Ezmesi
 • Soya sütü
 • Kaju
 • Çilek
 • Portakal

Bu besinleri tüketmek hastalıklarla mücadele etmenin dışında size enerji verir ve günlük yaşantınızda ihtiyacınız olan enerjiyi alırken aynı zamanda bedeninize de iyi bakmış olursunuz.

4- Nefes Almayı Öğren, Doğru Şekilde!

Doğduğumuz andan öleceğimiz ana kadar nefes alırız. Fakat insanların çoğu düzgün nefes almayı bilmezler. Nefes almanın egzersizleri vardır. Ve doğru şekilde alındığında ruh halinizi, sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Vücudumuzda bulunan bütün hücreler işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirebilmeleri için oksijene ihtiyaç duyarlar. Biz bu oksijeni hem nefes alarak hem de içtiğimiz su ile karşılarız. Doğru nefes almayı öğrenirseniz hem bedeninizi yaşlanmaya karşı korursunuz hem de zinde ve sağlıklı olursunuz.

5. 'We think too much and feel too little' Charlie Chaplin

Duygularımız şu an yaşadığımız hayat dışında geleceğimizi de etkiler. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir şeydir. Evrende var olan her şey atomlardan meydana gelmiştir ve atomları da enerjiler oluşturur. Bu enerjiler sürekli hareket halindedir ve bizim düşüncelerimiz duygularımızı, duygularımız ise evrene yaydığımız enerjiyi etkiler. Mutluluk, heyecan, sevgi, tatmin, minnet, aşk gibi duyguların yaydığı frekans ile mutsuzluk, sinir, nefret gibi duyguların yaydığı enerjilerin frekansı farklıdır. Siz mutlu olmayı seçerseniz mutluluğu çekersiniz. Ve gülmek, mutlu olmak cilde iyi geldiği gibi sağlığınıza, hayatınıza ve etrafınızda olan sevdiklerinize de iyi gelecektir.