Bize Ulaşın

+90 850 212 64 66

İkinci Beynimiz ‘Bağırsağımız’ için Probiyotik Gıdalar


Bağırsak florası veya bağırsak mikrobiyotası, ikinci beyin olarak bilinmektedir ve beynin sahip olduğundan daha fazla nörotransmitterlere sahiptir.

İkinci Beynimiz ‘Bağırsağımız’ En İdeal Probiyotik Gıdalar

Bağırsak florası veya bağırsak mikrobiyotası, ikinci beyin olarak bilinmektedir ve beynin sahip olduğundan daha fazla nörotransmitterlere sahiptir. Bilinçte bulanıklık ve ani ruhsal değişiklikler mutsuz bir bağırsağın belirtileri olabilir. Tıbbın evrensel bir dehası olan Hipokrat’ ın ‘’Bütün hastalıklar bağırsaktan başlar’’ sözleri bugün birçok insanın beslenmesinde önemli rol oynamaktadır. Çünkü artık gıdalar, tüketiciler tarafından sadece lezzet ve içeriklerine göre değil, aynı zamanda yarar sağlayıp sağlamadığına göre de değerlendirilmektedir. Bu nedenle probiyotik kavramı önem kazanmaktadır.

 

Probiyotikler

Vücudumuz için birçok fayda sağlayan ve bağırsakta canlılıklarını koruyabilen mikro canlılar olarak da nitelendirilen probiyotikler, günümüzde hızla daha da önem kazanmaktadır. İnsan vücudundan 100 trilyon civarında bakteri bulunmakta ve bunun %95’ i bağırsakta bulunmaktadır. Bağırsaktaki faydalı bakterilerin patojen bakterilere oranı için ideal denge %85 faydalı bakteriler, %15 patojen bakteriler şeklindedir. Bu dengeyi korumak için beslenmemize dikkat etmemiz gerektiği açıktır. Yani diğer bir söyleyişle, ne yerseniz O’ sunuz.

Son yıllarda da artan hastalıklar nedeniyle bilinçli veya bilinçsiz antibiyotik kullanımı giderek artmaktadır. Antibiyotiklerin fazla kullanımıyla bağırsak florasında bulunan yararlı bakterilerde de kayıplar yaşanmakta ve bağırsak florası zarar görmektedir. Bunlara ilave olarak yetersiz beslenme, katkılı gıdalarla beslenme, stres, uykusuzluk ve çevre kirliliği gibi unsurlar da bağırsak floranızı bozmaya neden olabilir. Bu gibi olumsuz koşulları da dikkate alarak, probiyotik içeren besinleri tüketmiyorsanız, bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşmanız mümkün. Peki probiyotiklerin saymakla bitmeyen faydaları neler?

 

Probiyotiklerin Yararları

  • Bağışıklık sistemini güçlendirme
  • Bağırsak florasını korumak ve bağırsak geçirgenliğini azaltma
  • Kanser gibi birçok hastalıklardan koruma
  • Depresyonu azaltma
  • Kabızlık ve ishali tedavi etmek
  • Sindirim sağlığı
  • Gıda alerjisinden korunma

Her Gün Tüketebileceğiniz Sağlıklı 4 Probiyotik Gıda

Probiyotikleri sadece eczanede düşünmemek gerek, çünkü besinlerle de bu probiyotikleri almamız mümkün. İşte beslenmenizde çeşitlilik yaratarak probiyotik yönden zengin beslenebileceğiniz gıdalar!

 

1.Salatalık turşusu

Salatalık turşusu, probiyotik bakteri içeriği olarak iyi bir besin kaynağıdır. Sindirim sistemini geliştirici özelliğinin yanı sıra, düşük kalorili, sodyum ve K vitamini açısından içeriği yüksektir.

 

2.Lahana turşusu – Sauerkraut

Sauerkraut, dilinlenmiş lahananın laktik asit bakterileri tarafından fermente edilmiş halidir. Birçok ülkede çok eskiden beri tüketilen geleneksel bir yiyecektir. Sauerkraut, probiyotik özelliklerinin yanı sıra lif, B, K ve C vitamini, sodyum, demir ve manganez açısından iyi bir kaynaktır. Sauerkraut aynı zamanda lutein ve zeaxanthin antioksidantlarını içermektedir ki göz sağlığımız için çok önemlidir.

 

3.Kimchi

Kimchi, Kore’ ye özgü fermente ve acılı bir gıdadır. Lahana, kırmızı biber, sarımsak, zencefil ve tuz gibi değişik besinlerle hazırlanan bir karışımdır. Laktik asit bakterisi içermekte ve sindirim sağlımız için fayda sağlamaktadır.

 

4.Kombucha – Kombu Çayı

Kombucha, fermente edilmiş yeşil veya siyah çay içeceğidir. Probiyotik özelliklerinden dolayı sağlık açısından faydalıdır.

Birlikte Çalışıyoruz

İŞ BİRLİKLERİMİZ