Bize Ulaşın

+90 850 212 64 66

Mealkaline Mutluluk ve Besinler


“ Mutlu olduğumuzda gülümseriz ve gülümsemek; stres seviyemizi azaltır, kaslarımızı gevşetir, bağışıklığımızı güçlendirir, iyileşme süreçlerini hızlandırır, kalp hastalıkları riskini en aza indirir. ”

Duygusal yeme alışkanlığımız var mı?

Duygusal olarak inişli çıkışlı yaşadığımız günlerde bu iniş çıkışları yönetmek için genellikle bir şeyler atıştırma eğiliminde oluruz.

Özellikle "duygusal yeme" olarak bilinen, aç olunmadığı halde kendini yemek yemeye vermek; sık rastlanılan ve açık konuşmak gerekirse hepimiz için haz verici bir durumdur. Ne var ki bilinçsizce bir şeyler yemek, kısa vadede bize kendimizi iyi hissettirse de uzun dönemde kontrolsüz kilo almamıza ve yanında bonus olarak birçok sağlık sorununa neden olmaktadır. 

Peki ne yapalım, nasıl yönetelim bu durumu? Mutsuzken yemek yemeyelim mi?

Aslında kendimize bu kadar katı davranmamıza gerek yok. Duygu değişimlerimizde bir şeyler atıştırma eğilimi gösterdiğimizde eğer atıştırmalıklarımızı ve miktarını doğru seçersek hem sağlığımızı hem de duygularımızı olumlu yönde yönetebiliriz.

İşte size yediğimizde mutluluğumuza mutluluk katacak atıştırmalık önerileri.

Mutluluk veren atıştırmalık deyince aklımıza ilk çikolata gelebilir. Aslında çok daha fazla seçeneğimiz var.

Hem mutluluk veren hem de sağlığımız için faydalı bazı besinler şunlardır:

  • Badem: Tüm kuruyemiş türleri dopamin seviyesinin korunmasına yardımcı olsa da bademin ayrı bir yeri vardır. Badem, dopamin üretiminin gerçekleşebilmesi için gereken esansiyel bir aminoasit olan fenilalanin içermektedir. Genel sağlığın dışında beyin için de oldukça önemli olan badem; lif ve sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Her gün 5 - 6 adet çiğ badem tüketmek sağlığımız için yararlı olacaktır.
  • Muz: İçerdiği yüksek potasyum ve B vitamini ile serotonin miktarının artırılmasına yardımcı olur. Muz aynı zamanda yüksek tansiyonun dengelenmesine ve kalp damar sağlığının korunmasına destek olur.
  • Çilek: Türlü mineraller ve C vitamini bakımından zengin olan çilek, serotonin hormonunun artmasını sağlamaktadır. Ek olarak, antioksidan özelliği ile de bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylece hastalıklara karşı koruma sağlar. Özellikle ara öğün olarak, günde 5 - 6 adet çilek tüketerek daha mutlu bir insan olabilirisiniz.
  • Ceviz: Lif, sağlıklı yağlar, vitamin ve mineraller bakımından çok zengin olan ceviz beyin gelişimi için mükemmel bir besindir. Yapısında bulunan triptofan isimli aminoasit, vücudun serotonin üretimini artırmaktadır. Günde 2 - 3 adet ceviz tüketmek stresimizi azaltır ve daha mutlu hissetmemizi sağlar.
  • Bitter Çikolata: Beyinde serotonin ve endorfin seviyesini artırarak, gün içinde çok daha mutlu hissetmenizi sağlar. Kalsiyum, bakır, magnezyum ve potasyum bakımından da oldukça zengindir. Tatlı krizlerini diğer tatlılara nazaran çok daha hızlı dindirebilen bitter çikolatadan günde bir parça, kahveniz ile tüketmeniz moralleri yerine getirecektir.
  • Bezelye: Ana öğünlerden birinde bezelye tüketilmesi, kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. İçerdiği yüksek miktarda folat ile vücudun serotonin üretimini destekler.
  • Sarımsak: Yüksek tansiyonu dengeleyici özelliği de bulunan sarımsak, vücudumuzun kan akışını artırır. Artan kan akışı, enerjinin de yükselmesine neden olur. Yüksek enerji sizi daha mutlu ve moralli bir insana dönüştürecektir.
  • Somon Balığı: Beynin genel işleyişinde kilit role sahip olan, önemli bir Omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Omega-3 yağ asitleri, dünyanın en iyi antidepresanlarından biri olarak görülmektedir. Haftada 1 - 2 defa somon balığı tüketilmesi, genel sağlığımız ve mutluluğumuz için faydalı olacaktır.